torstaina, elokuuta 05, 2010

Viimne pilt


... minu vanaisast, tehtud jaanuaris 1942 Irkutskis.

Täna sain siis arhiivis lapata ka vanaisa uurimistoimikut. Nagu ikka, algab arreteerimiskorraldusega, põhjenduseks, et vabaduses võib ta uurimise eest kõrvale hoida (loe: põgeneda). Välja on see antud 8.juulil 1941. Sõda siis juba käis, aga sakslased polnud veel Eestisse jõudnud.
Järgnes arreteerimise protokoll 29.juulist 1941, kodu läbiotsimise protokoll. Leidudest olid kirjas Eesti pass, ametiühingupilet ning sõjaväepilet. Lisatud ka akt hoiulevõetud raha kohta, 44 rubla kopikatega. See oli tollases mõistes peenraha. Huvitav, kas oleks õigus summa protsentidega Venemaalt kui NSVL õigusjärglaselt välja nõuda?

Lehekülgede viisi venekeelseid ülekuulamisprotokolle. Kuna süüdistuse sisuks kurikuulus §58 - riigivastane tegevus, siis muidugi nõuti selle kohta aru ja väideti vanaisa valetavat, et ta pole oma tuttavate hulgas nõukogudevastast propagandat teinud - politseis töötamine (1923-1940, kui nõukogude võimust Eestis lõhnagi polnud!) oli iseenesest piisav põhjus.

Väljasaatmine Irkutski, kohus 31.jaanuaril 1942 ja otsus - 10 aastat sunnitööd, algusega 8.juuli 1941 (seega uurimisalune aeg arvati sinna sisse). Märkus Jenissei äärde laagrisse saatmise kohta.

Ja kõik... Jäljed kaovad. Ei mingit teadet, kas jõudis kohale, kui kaua veel elas, millal surnud.
Järgmised lehed on aadressbüroo teatised - sellist isikut Nõukogude Liidu territooriumil registreeritud ei ole - nagu poleks inimest olnudki. Kummaline on, et samasugused teatised on ka minu ema ja tema venna kohta - ka neid pole... Vanaema elukoht seevastu oli täiesti olemas... Kuid teatisel kuupäev 23.juuni 1989, vanaema aga suri juba 1980....

Ning viimane dokument nii eesti kui vene keeles - otsus rehabiliteerimise kohta.

Tellisin kogu toimikust koopia, kuna ma lihtsalt ei suutnud lühikese ajaga kõiki pabereid läbi uurida, tahaks seda teha rahulikult omaette.
Pean ka tunnistama, et kui pilti nägin, oli tõsiseid raskusi pisarate tagasihoidmisega...
Kahjuks ma mahapildistatud pilti arvutis palju paremaks ei saanud, mul pole selleks sobivat tarkvara ega oskusi....

1 kommentti:

Anonyymi kirjoitti...

Viimasel ajal ei suuda enam lugeda ega kuulata neid kohutavaid lugusid meie rahvast...Lihtsalt jõuetus tuleb peale. Ja viha,kui kuuled töö juures venelasi aietavat, k u i d a s me ei taipa,kui hea oli elu vene ajal ja kui paha nüüd...