maanantaina, marraskuuta 10, 2008

16-aastane vanaema


See pilt oleks siia pidanud jõudma juba hingedepäeval, minu vanaema lahkumise päeval.

Pildil on ta 16-aastane. Isegi praeguste ilumallide järgi on ta üle keskmise ilus ju. Blondid loomulikud lokid (mis kunagi halliks ei läinudki), unistav silmavaade... Pikad juuksed on lehviga kuklasse kinni pandud, ära lõikas ta need mitu aastat hiljem.

Tegelikult oli see vanaemale suhteliselt raske aeg. Hoolimata lahtisest peast leidis tema isa, et tüdruklapse koolitamine end ära ei tasu ja gümnaasium tuli pooleli jätta. Mina igatahes mäletan, et matemaatikas oli vanaema vägagi andekas ja keeli oskas ta ka, paljudest muudest teadmistest rääkimata.

Aga pildi mõte on muus. Vanasti ei tehtud ju pilte väga sageli, pildistamine ja veel ateljees oli siiski eriline sündmus. Selleks puhuks tuli aega võtta ning isegi nii noore neiu fotost õhkub seletamatut väärikust.

Mul on ema juures veel üks pilt noorest vanaemast, võetud aasta hiljem ning koloreeritud. Selle tahan kindlasti endale ära tuua ja raami panna.

4 kommenttia:

sjgelle kirjoitti...

Need vana aja pildid, mis on spetsiaalselt sätitud ja üles võetud ateljees, on väga võluvad. Olenes piltnikust, aga enamasti nad oskasid inimest nii näha ja sättida, et tema olemus välja tuli. Mulle meeldivad väga need vanaaegased fotod.
Sinu vanaema on imeline.

P6rgukiz kirjoitti...

Minu vanaema lahkus ka hingedepäeval 14 aastat tagasi...

kaaren kirjoitti...

Nii nunnu. Muide, kas Sa pole m6elnud sellele, et Sinu silmadesse j6uab vanalt pildilt Sinu vanaema silmade valgus?

joanamari kirjoitti...

minugi seinal on vanaema
oma pruudirüüs noor ja kaunis
tema sündis 1896
käisin isegi hiljuti fotograafi juures ja palusin, et ta teeks minust kena pildi, et kogu Eesti vaatab kui uue aasta esimeses lehes kõik töötajad väljas on
no mida
sellist vanamoori ma ei tunne, kes sealt vastu vaatas
olevat ära tuntav küll
aga see topeltlõuaga , poolkinniste silmadega, paistes näoga võõras vanamoor pole küll mina
ma ei tea miks paljud fotograafid tänapäeval aega ja tahtmist ei leia või ei saa teha oma tööd nii et paljud põlved nende tööd imetleda saaks
ei tahtnud ta kallal eriti norida ,sest mul oli kiire ja kutsusin ta kodust välja ekstra enda jaoks, aga ni kahju oli ennast sellise niru pildi pealt vastu vaatamas näha
keegi ütles, et surnud vanavanemate pilte ei tohiks hoida seinal
see pidi halvasti mõjuma
mina tunnen end küll hästi kui mu kaunis pruudirõivas vanaema mu söömist jälgib söögitoas
või mu noor 20 aastane ema trepikojas sisenejat tervitab